Eenpansgerecht met merguez, groenten en haverrijst

Eenpansmaaltijd met merguez, groenten en haverrijst

by Louise

Eenpansmaaltijd met merguez, groenten en haverrijst

Wellicht dat nog niet iedereen warmloopt voor haverrijst, onbekend maakt immers vaak onbemind. Het feit dat u dit recept toch leest kan om diverse redenen zijn: uit nieuwsgierigheid voor een nieuw product of omdat een makkelijk eenpansgerecht uw aandacht trok. Ik hoop hoe dan ook dat u dit eens maakt en proeft. De kans bestaat dat u nadien een nieuwe favoriete maaltijd rijker bent net als bij ons thuis het geval was.

Vezels als nieuwe foodtrend voor 2026

Vorige week was in het nieuws dat vezels de nieuwe foodtrend voor 2026 wordt. Na de focus op eiwitten wordt nu het belang van voldoende vezels ter bevordering van de gezondheid benadrukt. Alhoewel ik geen volger van foodtrends ben, kan het zeker geen kwaad dat hierdoor het al lang bekende voordeel van vezels nog meer onder de aandacht wordt gebracht. Het eten van haverrijst is daarmee ook direct heel trendy, het is immers een goede bron van eiwitten én vezels!

Haverrijst een lekker en voedzaam alternatief voor rijst

Zoals de naam al doet vermoeden is haverrijst gemaakt van haverkorrels met een vergelijkbare voedingswaarde qua eiwitten, vezels, vitaminen en mineralen. Met ongeveer dezelfde kooktijd als die van witte rijst maar dan met een langer verzadingsgevoel en meer langdurige energie door complexe koolhydraten. Genoeg gezegd over de voedingswaarden, u kwam hier tenslotte voor een lekker recept. 😉

Makkelijk en smaakvol eenpansgerecht

Mijn inspiratie voor dit recept kwam van deze Spaanse orzo met chorizo. Ook nu weer een lekker en makkelijk eenpansgerecht, maar dit keer met pittige merguez. Het voordeel van een eenpansgerecht is dat je één pan nodig hebt, onthoud deze dus voor de vakantie. Maar in dit recept is het vooral een voordeel dat alle smaken van de ingrediënten goed op elkaar kunnen inwerken. De haverrijst die van zichzelf een beetje nootachtige smaak heeft, neemt ook die van alle specerijen, harissa en gekonfijte citroen in zich op. Een smaakoptelsom met een plezierige uitkomst kan ik verklappen! De oplettende lezer is misschien verbaasd dat er maar 50 gram merguez per persoon nodig is. Wees gerust dit is zeker voldoende om de smaak ervan terug te proeven. Een goed gekruid en pittig vegetarisch worstje zou echter ook prima kunnen. Als bonus zit dit makkelijke gerecht ook nog eens tjokvol groenten (oftewel trendy vezels) die veel smaak en kleur aan het gerecht geven. Het vergt daardoor wel wat snijwerk maar daarna is de bereiding vrij overzichtelijk en betrekkelijk snel.

Veel plezier en eet smakelijk! 

Eenpansmaaltijd met merguez, groenten en haverrijst

Personen: 4 Voorbereiding: Bereidingstijd: Voedingswaarden 200 calories 20 grams fat

Ingrediënten

  • 2 el olijfolie
  • 200 g pittige merguez*
  • 1 ui, fijn gesnipperd
  • 2 teentjes knoflook
  • 1 winterpeen
  • 3 stengels bleekselderij
  • 1 rode paprika
  • 2 tl Provençaalse kruiden
  • 1-2 tl harissa, naar eigen smaak
  • 1 gekonfijte citroen (alleen de schil)
  • 275 g Haverrijst**
  • 350 g tomato frito
  • 500 ml (runder)bouillon
  • 230 g kikkererwten, uitgelekt
  • 15 zwarte olijven, ontpit en in stukjes
  • eventueel zout en peper naar smaak
  • 3 el peterselie en koriander fijngehakt
  • 2-3 tl citroensap of paar partjes citroen

Een el (eetlepel)= 15 ml en een tl (theelepel)= 5 ml. Dit is gemeten met keukenmaatschepjes die iets groter zijn dan de gemiddelde eet- en theelepels.

*gemaakt met lams merguez (ik heb ze gekocht bij een islamitische slager) maar een vega variant kan denk ik ook. Ik kreeg als tip van iemand die dit heeft gemaakt dat Heüra Grill Chorizo Plantaardige Spanish Chorizo Sausages (216 g) er goed bij smaakten!

** Ik heb twee merken haverrijst uitgeprobeerd, die van Lassie (10) en Willja (11-13). Naar mijn idee zijn er onderling wat kleine verschillen. Die van Willja had bij mij 5 minuten langer kooktijd nodig dan die van Lassie en de korrel van Willja is qua textuur wat meer 'al dente' ten opzichte van die van Lassie die wat zachter en romiger is. Ik vind ze allebei lekker en geschikt voor dit recept.

Bereiding

  1. Snipper de ui fijn en pers de knoflook. Maak de groenten schoon en snijd de paprika, bleekselderij en winterpeen in kleine blokjes. Tip voor de bleekselderij: snijd deze overlangs in dunne repen dan kun je er daarna makkelijk blokjes van snijden.
  2. Van de gekonfijte citroen wordt in dit recept alleen de schil gebruikt. Tip: snijd de citroen eerst in 4-6 parten dan is het makkelijker om het vruchtvlees te scheiden van de schil. Snijd de schil in dunne repen en daarna in kleine blokjes.
  3. Ontpit de olijven en snijd ze in stukjes. Hak de koriander en peterselie fijn.
  4. Snijd de merguez in stukjes en bak ze in een beetje olijfolie. Fruit dan de ui en knoflook mee tot ze zacht zijn. Voeg de blokjes winterpeen, bleekselderij en paprika toe en bak dit een paar minuten mee.
  5. Meng dan de Provençaalse kruiden, harissa en haverrijst erdoor en voeg de tomato frito en 500 ml bouillon toe. Roer tot slot de gekonfijte citroenschil, olijven en kikkererwten erdoor.
  6. Kook het afgedekt 12-15 minuten op laag vuur, of tot de haverrijst gaar is (bij haverrijst van Willja duurde het bij mij 5 minuten langer).  Roer tussendoor een paar keer om zodat het niet aanbakt op de bodem.
  7. Meng daarna de gehakte peterselie en koriander erdoor en breng het tenslotte op smaak met wat citroensap of serveer er partjes citroen bij. De frisse citroensap maakt het extra lekker!

Hier kun je een video zien waar ik dit gerecht maak.

Heb je dit recept gemaakt?
Ik ben erg benieuwd wat je ervan vond! Je kunt je reactie onderaan deze pagina achterlaten. Of laat het me weten via Facebook, Instagram of Twitter, een foto van je gerecht vind ik ook erg leuk!

Andere recept ideeën

Laat een reactie achter

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.